کارشناس صادرات در بستر تجارت الکترونیک

کارشناس صادرات در بستر تجارت الکترونیک

با سلام برای اینکه بتوانیم از تجارت الکترونیک به عنوان یک ابزار در توسعه و جهش صادرات استفاده کنیم باید قبل از هر چیزی با مفهوم تجارت الکترونیک و اینکه تجارت الکترونیک چیست آشنا شویم. ما در این مقاله سعی داریم تعریف جامعی از تجارت الکترونیک برای شما ارائه دهیم و به برسی نقش تجارت الکترونیک در صادرات بپردازیم پس با ما همراه باشید.

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک به زبان ساده خرید و فروش کالا ها، خدمات و اطلاعات از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی تجارت الکترونیک گفته می شود. اما تجارت الکترونیک تعاریف دیگری هم نیز دارد.

  • تجارت الکترونیک از دید ارتباطات: کالاها و پرداخت از توسط ابزار الکترونیکی
  • تجارت الکترونیک از دید فرایند: به کارگیری فناوری در جهت مکانیزه کردن مبادلات تجاری و گردش کارها است.
  • تجارت الکترونیک از دید خدمات: تجارت الکترونیک از دید خدمات به منظور کاهش هزینه ها و افزایش سود و کیفیت تحویل کالاها و خدمات ارائه شده است.

تجارت الکترونیکی صادرات

تجارت الکترونیکی فرصت های رقابتی زیادی برای شرکت های تجاری و سازمان ها به وجود اورده است.امروزه به ندرت شرکت های تجاری را می توان یافت که با تجارت الکترونیکی روبه رو و آشنا نشده باشد.

 

کارشناس صادرات در بستر تجارت الکترونیک

کارشناس صادرات در بستر تجارت الکترونیک

دو دلیل اصلی که باعث می شود مدیران از تجارت الکترونیکی استفاده نکنند:

1.      آشنا نبودن مدیران شرکت با فناوری و اینترنت

بیشتر مدیرانی که شرکت های تجاری را مدیرت می کنند به نقش اینترنت در صادرات واقف نیستند و به همین دلیل از تجارت الکترونیکی استفاده نمی کنند.

2.      ملاحظات هزینه و امنیت

برخی دیگر از مدیران هم به دلیل هزینه ها و دلایل امنتی نمی خواهند از تجارت الکترونیکی استفاده کنند.

مانع دوم بیشتربه دلیل مانع اول بوجود می آید به زبان ساده وقتی مدیران با اینترنت آشنایی نداشته باشند در محاسبات خود درباره تجارت الکترونیکی دچار اشتباه می شوند و در نتیجه فکر می کنند استفاده از اینترنت و تجارت الکترونیکی هزینه های بالایی و امنیت پایینی دارد درصورتی که اصلا اینطور نیست.

 

حال به نقش تجارت الکترونیک در صادرات می پردازیم:

  1. سود بیشتر، کاهش هزینه ها و در نتیجه کاهش فشار بر قیمت ها و حفظ تورم را در سطح پایین
  2. ورود شرکت های تازه وارد جهت تامین تقاضای فعلی
  3. افزایش آمار کسب و کارهای جدید
  4. ایجاد محیط خلاق در راستای تاسیس شرکت های جدید

تاثیرات تجارت الکترونیکی در صادرات

·         کاهش هزینه ها و مانع صادرات

یکی از اصلی ترین مشکلات شرکت های تجاری در صادرات نداشتن سرمایه و ظرفیت کافی، پیچیدگی صادرات و سختی های آن است. تجارت الکترونیک با در اختیار گذاشتن یک سری روش های اقتصادی و به صرفه جهت جذب مشتری خارجی و ارائه یک سری خدمات به آن ها این موانع را تا حدودی برطرف کرده است .

·         ابزار موثر در بازاریابی برای صادرکنندگان

تجارت الکترونیکی باعث افزایش صادرات در بستر اینترنت شده است. اینترنت مثل یک ابزار بازاریابی مورد استفاده صادرکننده ها قرار گرفته است.

امروزه بازاریابی در شرکت ها و سازمان ها نقش بسیار موثری و جایگاه ویژه ای دارد. زیرا رمز موفقیت سازمان ها و شرکت ها داشتن مزیت های رقابتی است. بازاریابی الکترونیکی با ایجاد وفاداری، تبلیغات، ارتباطات با مشتری و … توسعه صادرات را باعث شده است. بر خلاف بازاریابی سنتی که تمرکز شرکت ها بر روی فروش می باشد، بازاریابی الکترونیکی بر روی مشتری تمرکز می نماید و به مشتری ارزش می دهد. بازاریابی الکترونیکی باعث می شود تا صدور محصولات و کالاهای صادراتی به صورت بموقع، سریع و قابل اعتماد به دست مشتری برسد

 

·         نداشتن حد و مرز جغرافیایی

در تجارت الکترونیکی صادرات و تجارت در مکان معنی خود را از دست داده است. به معنای دیگر تجارت الکترونیکی این امکان را به ما می دهد که کالاهای خود را به تمام نقاط  دنیا صادر کنند.

  • ایجاد یک وبسایب برای صادرات
  • ازطریق وبسایت می توانید یک راه ارتباطی بین شرکت های تجاری و مشتریان ایجاد کنید
  • از طریق همان وبسایت خدمات مشتری، پشتیبانی فناوری و حتی فروش بهنگام را به وجود می آورند و صادرات خود را توسعه می بخشند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوه و راه اندازی تجارت الکترونیکی خود با واحد پشتیبانی ما تماس بگیرید

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *